Kell-e temetni a 2025-ös növekedést? Várjunk azért még vele!
Az eddig megjelent ágazati adatok óvatos bizakodásra adnak okot, ez a lendület pedig az év jelentős részére kihatással lehet.
Palkovics László, oktatási államtitkár a konzisztóriumi tagok megbízólevelének átadásánál tartott beszédet. A politikus kiemelte, hogy a felsőoktatási stratégia fontos eleme a fenntartói érdekek képviseletének erősítése, ezért is vezették be a kancellári rendszer mellett a konzisztóriumokat.
Ünnepélyes keretek között átadták a felsőoktatási intézmények konzisztóriumi tagjainak megbízólevelét szerdán a fővárosban. Palkovics László oktatási államtitkár a rendezvényen azt kérte az új testületek tagjaitól, hogy a felsőoktatási intézmények érdekében végezzék feladataikat. 29 állami intézményben jönnek létre konzisztóriumok. Az oktatási államtitkár rámutatott: a felsőoktatási stratégia fontos eleme a fenntartói érdekek képviseletének erősítése, ennek része volt a kancellári funkció bevezetése, és ide tartozik a konzisztóriumok megalakítása is. Kifejtette: az újonnan megalakuló testületek előzetes egyetértése szükséges az intézményfejlesztési tervek, az éves költségvetés, beszámoló a vagyongazdálkodási terv elfogadásához. Az egyes kérdésekben a végső döntést továbbra is a szenátus hozza meg, de akkor kerülhet elé egy-egy téma, ha az egyeztetés megtörtént - jelezte.
A konzisztórium tagja a rektor és a kancellár, három tagot pedig az oktatásért felelős miniszter delegál az intézmény gazdasági-társadalmi környezete, az intézmény és a hallgatói önkormányzat javaslatára. A testületekbe az egyetemet fontosnak tartó, de a saját területükön kiváló munkát végző szakemberek kerülhettek. A tagok megbízatása öt évre szól, újraválaszthatók és társadalmi munkában végzik a tevékenységüket - jelezte Palkovics László, aki szerint a konzisztóriumok tevékenysége minőségi váltást hozhat a felsőoktatásban.
Palkovics László úgy fogalmazott, hogy ambiciózus célokat tűztek ki a felsőoktatás megújítása érdekében, az eredmények azonban nem azonnal mutatkoznak meg, ehhez mintegy 15 évre van szükség. A felsőoktatási stratégiával összefüggésben kiemelte: a munkaerő-piaci elvárások rendkívül fontosak, és az igazodó képzési struktúra kialakítására van szükség.